Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A (WZW A) jest chorobą wywoływaną przez wirus A zapalenia wątroby z rodziny Picornaviridae, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.
Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową.
Do zakażenia może dojść przez:
- kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce),
- kontakty seksualne z osoba zakażoną lub chorą,
- najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nie umytych owoców) i skażonej wody.
Osoby zakażone HAV są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia (czasem więcej po ich ustąpieniu).
U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka (utrzymująca się od jednego do kilku tygodni), której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty.
Nie ma specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka.
Ulotka WZW A - http://www.wsse-poznan.pl/images/pliki-do-pobrania/oddzial-epidemiologii/ulotka_wzw_a_wsse-poznan.pdf
Informacja dotycząca aktualnej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego.
W związku z wystąpieniem na terenie województwa wielkopolskiego ognisk wirusowego zapalenia wątroby typu A prowadzony jest wzmożony nadzór nad wszystkimi zgłoszonymi przypadkami w ramach działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych. W każdym przypadku zgłoszenia podejrzenia/zachorowania prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne mające na celu ustalenie czynników ryzyka, narażenie na zakażenie (kontakt domowy/seksualny, środowisko pracy/szkoły itp.) oraz narażenie związane z żywnością (praca/spożywanie).
Na podstawie danych epidemiologicznych z województwa wielkopolskiego ustalono najbardziej prawdopodobne drogi szerzenia zakażeń wirusem HAV tj. pokarmową poprzez spożycie podejrzanych wyrobów garmażeryjnych oraz drogę kontaktową (kontakt domowy/ seksualny).
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą nadzór epidemiologiczny nad chorymi, osobami z kontaktu domowego oraz pracownikami sklepów spożywczych i lokali gastronomicznych.
(http://www.wsse-poznan.pl/menu-strony/oddzialy/oddzial-epidemiologii/choroby-zakazne/281-wirusowe-zapalenie-watroby-typu-a-wzw-a).
Aktualną sytuację epidemiologiczną województwa wielkopolskiego w 2017 r. przedstawia poniższa tabela.
Opracowała: Izabela Małecka