W walce z koronawirusem: będzie urządzenie do odkażania karetek

16.03.2020
Poinformowano o tym w czasie wideokonferencji z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się 13 marca br. w Starostwie Powiatowym w Pile.

- Dziękuję wszystkim służbom, instytucjom oraz samorządom – wójtom, burmistrzom, prezydentom i starostom, za współpracę w obliczu zagrożenia koronawirusem, za to, że potrafimy wspólnie pracować – powiedział wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który przewodniczy Zespołowi.

Na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Pile prócz włodarzy wszystkich gmin powiatu pilskiego obecni byli także przedstawiciele służb: Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile, bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile, nadkom. Robert Kossak, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile oraz Aldona Pietrysiak, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Pile.

- Jestem w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami ratowniczo-epidemiologicznymi i naszą współpracę oceniam na bardzo wysokim poziomie. Ze swej strony podejmujemy też szereg innych działań, aby zminimalizować zagrożenie dla naszych mieszkańców, aby byli oni bezpieczni. Podjęliśmy m.in. decyzję o zakupie specjalistycznego urządzenia do dekontaminacji (odkażania) karetek, które mogłyby być przeznaczone do transportu osób z podejrzeniem zarażenia – poinformował Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

Dodatkowo, jak poinformował Wojewoda Wielkopolski, Szpital Specjalistyczny w Pile otrzymał blisko 100 tysięcy złotych na zakup podstawowych środków zabezpieczenia indywidualnego. Zakupione mają zostać m.in. maseczki ochronne HPA, indywidualne zestawy ochrony biologicznej, środki dezynfekujące, pościel i koce jednorazowe, zestawy do badań na grypę, pojemniki na odpady medyczne oraz do transportu próbek biologicznych.

Poinformowano również, że podjęta została decyzja o przekwalifikowaniu Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu na Szpital Zakaźny do walki z SARS-CoV-2, dla mieszkańców województwa wielkopolskiego. Docelowo będzie tam 406 miejsc. Szpital ma zacząć działać od poniedziałku 16 marca br.
 

W piątek wieczorem Premier RP poinformował o kolejnych zarządzeniach:
- zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców,
- 14-dniowa kwarantanna domowa dla Polaków wjeżdżających na terytorium RP,
- zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych z wyjątkiem ruchu towarowego,
- od soboty działalność galerii handlowych zostanie ograniczona. Pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie,
- zawieszona będzie działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn z wyjątkiem sprzedaży na wynos,
- nie mogą odbywać się zgromadzenia powyżej 50 osób,
- Prezes Rady Ministrów zorganizuje czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju,
- wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian,
- wszystkie sklepy, banki i punkty usługowe np. bankomaty będą otwarte i czynne

- Działajmy i współpracujemy- nikt nie jest w stanie pomóc nam bardziej niż my sami! - dodaje Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.