samobadanie piersi na Dzień Kobiet

11.03.2020

Z okazji Dnia Kobiet tradycyjnie Powiat Pilski razem ze Stowarzyszeniem Europa Donna do Walki z Rakiem Piersi w Pile i Stowarzyszeniem Pilski Klub Amazonek zorganizował w piątek akcję „Samobadania Piersi Krok po Kroku”. 
Z nauki samobadania skorzystało blisko 100 kobiet! Panie mogły poćwiczyć badanie piersi na fantomach pod kątem wykrycia niepokojących zmian.
- Im szybciej trafimy w ręce specjalisty, tym szansa na wyleczenie jest większa. Dlatego warto, aby każda kobieta takiemu samobadaniu i samokontroli poddawała się w zaciszu własnego domu jak najczęściej - przekonywały panie zrzeszone w obu stowarzyszeniach.

Niestety, liczba zachorowań jest w dalszym ciągu duża. Co roku bowiem 18 tysięcy kobiet dowiaduje się o zmianach nowotworowych w piersiach, z czego 6 tysięcy umiera. Dlatego wszelkie akcje uświadamiające i edukujące są tak ważne.

Uczestniczące w samobadaniu panie z okazji Dnia Kobiet otrzymały upominki z życzeniami od Eligiusza Komarowskiego, starosty pilskiego - porcję zdrowia w postaci słoiczka miodu.

Akcja była także okazją, by zapisać się na badania USG oraz mammografię. Na miejscu rozdawane były także ulotki informacyjne na temat badań i zdrowego stylu życia.
Powiat Pilski zorganizował również stoisko z informacjami na temat bezpłatnych porad prawnych w powiecie oraz środków z programu "Aktywny samorząd", o które mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością. Powiatowa i  Miejska Biblioteka Publiczna w Pile zorganizowała z kolei stoisko dla dzieci.