ONKOLOGIA DZIECIĘCA - WARTO O TYM ROZMAWIAĆ

10.10.2018
W Młodzieżowym Domu Kultury "Iskra" w Pile specjaliści rozmawiali o onkologii dziecięcej, o tym, jak szybko wykrywać choroby nowotworowe u dzieci i  jak je leczyć. 

9 października odbyła się konferencja naukowa pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, podczas której przedstawiony został Wielkopolski Program Profilaktyczny w Zakresie Onkologii Dziecięcej. Głównym tematem były metody wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci i młodzieży.
Prelegentami byli specjaliści z zakresu onkologii, m.in. z Centrum Edukacji Zdrowotnej i Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Przedstawiono rownież rolę Szpitala Specjalistycznego w Pile w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych.
Słuchaczami byli przedstawiciele personelu szpitala w Pile oraz Szpitala Powiatowego w Wyrzysku oraz studenci Instytutu Zdrowia w PWSZ w Pile.
Piła była jednym z pięciu miast w Wielkopolsce, w którym odbywają się naukowe sympozja w ramach Wielkopolskiego Programu Profilaktycznego w zakresie onkologii dziecięcej.
To nie tylko spotkanie specjalistów, to także budowanie świadomości, jak ważne znaczenie ma wczesna diagnoza w leczeniu chorób nowotworowych. Powiat Pilski realizował już wiele zadań w tym zakresie, m.in. badań profilaktycznych wczesnego wykrywania nowotworów piersi, płuc i jelita grubego - powiedział Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, który reprezentował władze powiatu na konferencji.
Warto dodać, że niedługo w Szpitalu Specjalistycznym w Pile powstanie oddział onkologiczny, a obok szpitala Ośrodek Radioterapii. To kolejne działania, które z pewnością pomogą w leczeniu chorób nowotworowych.