Wniosek o 1,6 mln zł dotacji na nowy sprzęt dla szpitala

30.07.2018
Szybka decyzja Zarządu Powiatu w Pile, potem nadzwyczajna sesja i jeszcze tego samego dnia starosta pilski Eligiusz Komarowski składa wniosek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu o dotację na ponad 1,6 mln zł na zakup sprzętu dla Szpitala Specjalistycznego w Pile!
W środę Zarząd Powiatu w Pile podjął decyzję o zmianie wydatków w tegorocznym budżecie. Dotyczyła ona przesunięcia z rezerwy budżetowej blisko 400 tysięcy złotych (dokładnie 398 tys. zł)  na zabezpieczenie wkładu własnego na pozyskanie ogromnej dotacji z budżetu państwa na zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Oddziału Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu.

Zarząd musiał działać szybko, ponieważ informacja o tym, że można zdobyć tak duże pieniądze dla pilskiego szpitala pojawiła się we wtorek, 17 lipca i to po południu! 
- To była super okazja, by poprawić jakość leczenia pacjentów szpitala. Stanęliśmy przed niebywałą szansą pozyskania dodatkowych środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa. A chodzi o kwotę blisko 1,6 mln złotych. Warunkiem jej pozyskania było jednak zabezpieczenie wkładu własnego w wysokości 20 procent planowanych zakupów inwestycyjnych. Bo łączna kwota tego zadania to blisko 2 miliony złotych – tłumaczy starosta pilski Eligiusz Komarowski.
Czas złożenia wniosku upływał w czwartek, 19 lipca. Do południa zwołano więc sesję nadzwyczajną. Jednak nie wszystkich przekonała szansa zdobycia pieniędzy na zakup nowoczesnego sprzętu dla pacjentów, którzy leczeni są na tak ważnych oddziałach. Uchwała została wprawdzie przyjęta, ale dwóch radnych Platformy Obywatelskiej Zbigniew Przeworek i Maria Augustyn wstrzymali się od głosu, uchwały zatem nie poparli.   

Warto dodać, że dzięki dotacji na dofinansowanie kosztów zakupu nowoczesnego sprzętu dla dwóch oddziałów intensywnej terapii i neurologii planowany jest zakup m.in. 8 respiratorów, przenośnego aparatu USG, aparatu do ciągłego leczenia nerkozastępczego, specjalistycznych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi, czy stacji centralnego monitorowania.
- Jako Zarząd Powiatu nie ustajemy w działaniach, by nasz szpital ciągle unowocześniać, by zapewnić mieszkańcom leczenie na najwyższym poziomie. Dodam tylko, że w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy wartość poczynionych w szpitalu inwestycji to ponad 20 milionów złotych. Ale są one bardzo duże, remontujemy odział ratunkowy, przenosimy oddział nefrologii i na nowo go urządzamy, podobnie jak stację dializ. Poczyniliśmy też zakupy drogiego sprzętu RTG, który podniósł jakość diagnostyki i znacznie ją przyspieszył, na czym zyskują pacjenci –podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.