29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu

29.10.2021
Udar to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Każdego roku doświadcza go 1,1 miliona mieszkańców Europy i ok. 70 tys. Polaków.  Jest on po chorobach sercach najczęstszą przyczyną śmierci.

Udarom w dużej mierze można zapobiec, ważna jest profilaktyka, m.in. zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek i stresu oraz szybkie profesjonalne leczenie. Dlatego w dwóch placówkach leczniczych w Szpitalu Specjalistycznym w Pile i Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku dużą wagę przykłada się do leczenia udarów i rehabilitacji poudarowej.

Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu w pilskim szpitalu już po raz kolejny  w lipcu 2021 r. odebrał diamentowy certyfikat ESO ANGELS.
To to światowe wyróżnienie wręczane co roku placówkom medycznym wyróżniających się najwyższym poziomem leczenia udarów mózgu. Inicjatywa Angels to Globalna Społeczność centrów i szpitali zajmujących się leczeniem udarów mózgu. Działa w 120 krajach, zrzesza 5 tysięcy szpitali, należy do niej również pilski szpital.

Na pilski oddział rocznie trafia ich około 400, a leczonych jest od 1500 do 1600 pacjentów, w tym 80 procent właśnie z udarem mózgu. Wysoka skuteczność leczenia jest wynikiem kompleksowego działania, współpracy wielu oddziałów i rehabilitacji m.in. na Oddziale Rehabilitacji Poudarowej w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku.
- Przypomnę, że Powiat Pilski dostrzegając wagę problemu w 2020 roku pozyskał ponad 2 mln zł z unijnych fundusz na rehabilitację poudarową osób od 18 do 64 roku życia. W ramach projektu do 2023 roku zorganizowane będą 32 turnusy rehabilitacyjne łącznie dla 250 osób i ich opiekunów – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Turnusy rehabilitacyjne odbywają się stacjonarnie na oddziale i cały czas prowadzony jest nabór dla mieszkańców całej północnej Wielkopolski.
KONTAKT: Szpital Powiatowy w Wyrzysku, ul. 21 Stycznia 41, 89 – 300, biuro projektu czynne: pon. - pt., w godz. od 8.00 do 14.00, tel. tel. 67 210 98 63.

Szczegóły na stronie internetowej szpitala w Wyrzysku