Nowa karetka dla Szpitala Specjalistycznego w Pile

01.06.2021
Dzięki środkom z programu covidowego Ministerstwa Zdrowia w wysokości 500 tys. zł Szpital Specjalistyczny w Pile zakupił nowy ambulans marki VW Crafter z pełnym wyposażeniem do ratowania życia pacjentów.

Karetka będzie stacjonować przy ul. Lelewela w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 w Pile, gdzie znajduje się zespół wyjazdowy karetek pogotowia, działający w ramach struktur Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.  

- To kolejna dobra wiadomość dla szpitala, a przede wszystkim jego pacjentów. Przypomnę, że niedawno Powiat Pilski pozyskał 6 mln zł, w tym 2 mln z Ministerstwa Zdrowia na udogodnienia architektoniczne i komunikacyjne w szpitalu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, seniorów i rodzin z małymi dziećmi. Z kolei 4 mln, pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczymy na przebudowę i wyposażenie Pracowni Endoskopii, Poradni Okulistycznej i Oddziału Okulistycznego, gdzie powstanie w końcu sala operacyjna. Po Oddziale Nefrologii ze Stacją Dializ, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Oddziale Chemioterapii, który niedawno wybudowaliśmy w praktyce od nowa, a który już przyjmuje pacjentów, będzie to czwarty oddział, który zupełnie odmienimy, dostosowując go do potrzeb pacjentów. Łączna wartość tylko tych inwestycji to 23 mln zł mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

W pilskim szpitalu nieustająco wymieniany jest również sprzęt diagnostyczny. W grudniu ubiegłego roku szpital na przykład zakupił mammograf cyfrowy 3D wartości 755 tys. zł, wcześniej dwa cyfrowe aparaty RTG wartości prawie 1,5 mln zł, a na OIOM i neurologię trafiły nowoczesne urządzenia i łóżka wartości 2 mln zł.  
  
Sukcesywnie wymieniane są także karetki, tak potrzebne dla Szpitala Specjalistycznego w Pile, który jako była placówka wojewódzka obsługuje pacjentów z całej północnej Wielkopolski, a także kilka powiatów z województwa Zachodniopomorskiego.

W 2017 r. szpital zakupił nowy ambulans typu S za blisko 400 tys. zł, w 2018 karetkę typu P - koszt zakupu 350 tys. zł.   
- Karetki szybko jednak ulegają eksploatacji, zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy jeżdżą do pacjentów z COVID-19. Obecnie zakupiony ambulans typu P będzie stacjonował przy ul. Lelewela i zastąpi wyeksploatowany pojazd, zakupiony w 2015 r. który przejechał już ponad 230 tys. km - mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile. – Istniała już konieczność zakupu nowej karetki, aby mieszkańcy  znajdujący się w stanie zagrożenia zdrowia i życia mogli liczyć na szybką pomoc i transport do szpitala. Dlatego wystąpiliśmy o dotację do Ministerstwa Zdrowia i uzyskaliśmy 100 - procentowe dofinansowanie. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – dodaje dyrektor.   

- Rolą samorządowców, polityków, czy sponsorów jest dbanie o to, aby w takich jednostkach jak szpital był dobry nowoczesny sprzęt, aby przeprowadzane były prace modernizacyjne, szczególnie kiedy szpital taki jak nasz, liczy przeszło 30 lat. Natomiast rolą personelu medycznego jest zapewnienie leczenia o jak najwyższej jakości – podkreśla starosta Eligiusz Komarowski.   

Należy jeszcze zaznaczyć, że wiele inwestycji w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, podobnie jak zakup nowej karetki, udało się zrealizować dzięki codziennej dobrej współpracy władz powiatu pilskiego z pilskimi posłami: Martą Kubiak, Krzysztofem Czarneckim i Marcinem Porzuckiem, którzy wspierają Szpital Specjalistyczny w Pile i rozumieją jego potrzeby.