Uwaga niepełnosprawni – warto mieć nową legitymację!

14.12.2017
Starosta pilski Eligiusz Komarowski wraz z wicestarostą czarnkowsko-trzcianeckim Jackiem Klimaszewskim wspólnie zwrócili się z apelem do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności o ubieganie się o nowe legitymacje. Dzięki legitymacji niepełnosprawni będą mogli korzystać z wielu ulg i zniżek na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Od 1 sierpnia 2017r. legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane na nowych zasadach, a 1 września br. weszły też w życie przepisy zmieniające wygląd legitymacji. Wydane wcześniej legitymacje zachowują jednak ważność. Mieszkańcy powiatu pilskiego oraz czarnkowsko-trzcianeckiego, na mocy zawartego porozumienia, odpowiednie wnioski powinni składać w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Pile.

- Rocznie wydajemy ok. 4 tysiące orzeczeń (z tego 2500 mieszkańcom powiatu pilskiego i 1500 mieszkańcom powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego) ale wnioskuję, że osób uprawnionych jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy. Tylko w ubiegłym roku wydaliśmy niespełna tysiąc legitymacji. Dlatego apelujemy, do osób które mają orzeczenie o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności, aby złożyły wniosek o wydanie nowej legitymacji, nawet jak wcześniej jej nie posiadały, bo ona zwyczajnie może się przydać np. przy ustaleniu prawa do określonej zniżki na usługi. Nowe legitymacje będą też bardziej chroniły dane osobowe, gdyż większość z nich będzie zakodowana – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski, na konferencji prasowej, która w tej sprawie odbyła się 17 listopada w Starostwie Powiatowym w Pile.

- Z taką legitymacją można jeździć praktycznie wszędzie, po całej Unii Europejskiej. Znacznie ułatwi ona poruszanie się po wielu krajach i da możliwość korzystania z ulg i zniżek przysługującym osobom niepełnosprawnym – dodał Jacek Klimaszewski, wicestarosta czarnkowsko-trzcianecki.
 
Nowy wzór blankietu legitymacji przedstawił Andrzej Komisarek, przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Pile. Na legitymacji umieszczony będzie QR kod, który zawierać będzie obligatoryjnie numer PESEL, numer legitymacji oraz odpowiednio - jedynie na wniosek osoby zainteresowanej bądź przedstawiciela ustawowego dziecka - dane dotyczące stopnia niepełnosprawności oraz symbolu/symboli przyczyny niepełnosprawności. Nowe legitymacje zapewnią zatem dużo dalej idącą ochronę danych osobowych, gdyż dane będzie je można odczytać tylko za pomocą specjalnego czytnika. Legitymacje posiadają także oznaczenie w alfabecie Braille’a oraz napisy w języku angielskim i francuskim gwarantujące ich rozpoznawalność poza granicami kraju.
 - Nowe dokumenty spełniają wszystkie wymogi unijne, a legitymacją można posługiwać się również w innych krajach, gdzie często osoby niepełnosprawne mają więcej uprawnień i ulg niż w Polsce – powiedział Andrzej Komisarek.
O legitymację może ubiegać się każda z osób, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Legitymacja wystawiana jest bezpłatnie, jedynie za wydanie duplikatu należy wnieść opłatę w wysokości 15 złotych.
 Wniosek o wydanie legitymacji można pobrać na stronie: www.orzecznictwopila.mojbip.pl.