Zasady działania 2 punktów szczepień powszechnych w Pile

19.04.2021

Powszechne szczepienia mieszkańców gmin powiatu pilskiego odbędą się w dwóch nowych punktach w Pile: na Stadionie Powiatowym przy Okrzei oraz blisko Szpitala Specjalistycznego w budynku na Rydygiera 23. Być może ruszą już za 2 tygodnie, zależy to od decyzji NFZ.

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski na bieżąco będzie informował o szczegółach organizacji szczepień w punktach, które zgodnie z rekomendacją NFZ organizuje Powiat  Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile.
- Zostaliśmy zobligowani przez NFZ i Wojewodę do organizacji dwóch punktów szczepień powszechnych w Pile. Miejsca, w których je organizujemy są optymalne. Stadion Powiatowy znajduje się w centrum miasta, łatwo tu dojechać, posiada również sporą liczbę miejsc parkingowych. Szczepienia będą tu prowadzone w formule Drive Thru - przede wszystkim dla zmotoryzowanych, ale także dla osób, które przyjadą tu autobusem, rowerem, przyjdą pieszo – wyjaśnia starosta.

Do drugiego punktu przy ul. Rydygiera można także łatwo dojechać, miejsc parkingowych również w pobliżu  nie brakuje.
- Tu będą mogły zaszczepić się także osoby, które bardziej boją się o swoje zdrowie i czują się bezpieczniej, wiedząc, że w pobliżu jest fachowa pomoc również personelu Szpitala Specjalistycznego w Pile. Oba punkty obsługiwać będzie również profesjonalna kadra. Nasza oferta jest komplementarna, dla wszystkich. Dodam, że wszystkie dokumenty wypełniliśmy prawidłowo i starannie, wiedząc, że w tak ważnej sprawie nie będzie usprawiedliwienia dla żadnych pomyłek – dodaje starosta Eligiusz Komarowski.

Punkt szczepień przy Rydygiera będzie obsługiwał Szpital Specjalistyczny w Pile.
- Naszym celem będzie zaszczepienie jak największej grupy mieszkańców i jak najszybciej. Mamy doświadczenie w prowadzeniu szczepień przeciwko COVID-19, szczepimy mieszkańców już od stycznia tego roku, a nasz personel jest do tego zadania dobrze przygotowany. Wykonanie nawet 500 szczepień dziennie nie będzie dla nas stanowiło problemu – zapewnia dr n. med. Łukasz Łuczewski, dyrektor do spraw lecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

Jednocześnie przypomina, że pilski szpital od 24 marca decyzją wojewody musiał zwiększyć liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 do 174 i do 10 z respiratorem i wykonał to zadanie.
- To było duże logistyczne przedsięwzięcie. Szkoda, że ze strony prezydenta Piła nie było w tym zakresie żadnej współpracy, podobnie jak ze strony innych placówek leczniczych, które mogłyby przyjąć pacjentów niecovidowych. Mogliśmy liczyć jedynie na wsparcie i pomoc pana Starosty – przyznaje dr Łuczewski.

Operatorem szczepień w punkcie na Stadionie Powiatowym będzie firma COR Sp. z o.o. reprezentowana przez Szymona Kozłowskiego i Ariela Szczotoka, doświadczonych pracowników ochrony zdrowia. Firma od stycznia prowadzi także szczepienia stacjonarne i mobilne przeciw COVID-19.
- Jestem pilaninem, przez 14 lat byłem pracownikiem Szpitala Specjalistycznego w Pile i nadal pełnię dyżury w pogotowiu ratunkowym na terenie powiatu pilskiego. W tym przedsięwzięciu uczestniczyć także będą pilanie, zarówno personel medyczny, wolontariusze jak i pracownicy administracji. My również prowadzimy szczepienia przeciwko COVID-19 od stycznia tego roku. Prowadzimy szczepienia stacjonarne i mobilne, doświadczenie to pozwoli nam zabezpieczyć punkt, który będzie się znajdował na stadionie pry Okrzei – zapewnia Szymon Kozłowski, współwłaściciel firmy.

Punkt na stadionie będzie działał w formule Drive Thru.
- Stadion przy Okrzei to doskonała lokalizacja do zrealizowania najnowszej i preferowanej formy szczepień przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Forma Drive Thru polega na tym, że na stadion będziemy mogli dostać się samochodem, autobusem, motocyklem, rowerem, a także pieszo. Na miejscu postawiona zostanie bezpieczna infrastrukturę pozwalająca na wykonanie szczepień z zachowaniem bezpiecznych warunków sanitarnych, bez względu na warunki atmosferyczne. Kwalifikacja do szczepienia, jak i samo szczepienie będzie odbywać się pod dużym namiotem. Nie będzie też problemu z miejscem do wyczekiwania po przyjęciu szczepionki. Wszyscy pacjenci będą przebywać w strefie oczekiwania pod nadzorem personelu medycznego w swoich samochodach, a osoby, które udadzą się na stadion pieszo będą miały zapewnione bezpieczne miejsca do siedzenia - wyjaśnia Ariel Szczotok, kierownik medyczny firmy.

Na stadionie będzie 6 stanowisk do wykonywania szczepień. Punkt będzie czynny od poniedziałku do soboty, dziennie na jednym stanowisku będzie można wykonać 100 szczepień. Wygodne będzie to, że nie trzeba będzie wysiadać z samochodu podczas szczepienia. W takiej formie w 70 procentach szczepienia wykonywane są w krajach Europy Zachodniej i Wielkiej Brytanii.

Ważne, aby pacjenci przybyli na sczepienie w wyznaczonym dniu i na wyznaczoną godzinę. Na miejscu trzeba będzie wypełnić ankietę kwalifikacyjną. O rejestracji na szczepienia będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Jednocześnie starosta Eligiusz Komarowski zachęca osoby, które chciałyby pomóc w nowych punktach szczepień do kontaktu: sekretariat Starosty Pilskiego: 67 210 93 00 lub e-mail: starosta@powiat.pila.pl