Rozpoczęła się kampania prozdrowotna Powiatu Pilskiego, której celem jest propagowanie zdrowego trybu życia i profilaktyka chorób nowotworowych. Kampanię „Rakowi mówimy NIE. Profilaktyka=Zdrowie” zainaugurowały spotkania 4 i 5 lutego 2017r. w Galerii Atrium Kasztanowa w Pile.

Tutaj fachowych porad udzielał lekarz i dietetyk, a pielęgniarki mierzyły ciśnienie krwi, oznaczały poziom cukru we krwi, poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, a także prowadziły naukę samobadania piersi.

- Najczęściej zgłaszają się do nas osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi oraz poziomem cukru we krwi chociaż oczywiście są również osoby zdrowe, które po prostu chcą sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Informujemy pacjentów o konieczności wykonywania badań profilaktycznych oraz instruujemy co mają zrobić w przypadku niewłaściwych wyników – mówi lekarz Marta Prałat.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także porady dietetyka.

- Przy pomocy specjalnego urządzenia analizuję skład ciała pacjenta oraz udzielam porad dietetycznych, ponieważ wiele osób zgłaszających się tutaj, to osoby z nadwagą lub otyłością. Jak z tym walczyć? Niezbędny jest codzienny ruch, odstawienie słodyczy i regularne posiłki – stosując się do tych zasad niepotrzebna jest nawet żadna specjalna dieta, by utrzymać prawidłową wagę ciała – radzi Joanna Łogłoza, dietetyk kliniczny.

Dodatkowo na naszych stoiskach osoby dorosłe mogą sprawdzić poziom wiedzy na temat zdrowego trybu życia, a dla najlepszych mamy ciśnieniomierze, glukometry i plastry antynikotynowe. Nie brakuje też atrakcji na dzieci takich jak malowanie twarzy, baloniki czy konkurs rysunkowy. Każde dziecko otrzymuje też kolorowankę. Spotkania prozdrowotne w pilskich galeriach handlowych odbywać się będą przez wszystkie lutowe weekendy.

- Budujące jest dla nas to, że te spotkania cieszą się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców. Ważne jest to, abyśmy byli skuteczni dbając o zdrowie swoje i najbliższych. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, że profilaktyka jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy zawczasu wykryć niepożądane zmiany w organizmie i stawić im czoła. Zachęcam do udziału w tych spotkaniach, podczas których każdy bezpłatnie może zasięgnąć fachowej porady - mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Kolejne spotkania prozdrowotne odbędą się: 11 i 12 lutego w Galerii IBI, 18 i 19 lutego w Galerii VIVO, 25 i 26 lutego w Galerii TESCO. Czekamy na państwa w godzinach od 14.00 do 18.00. Już dziś na nie zapraszamy. Podsumowanie kampanii nastąpi 4 marca w Galerii VIVO, gdzie m.in. zdrowe potrawy przygotowywać będzie szef kuchni Zenon Hołubowski, a trenerzy Calypso zaproszą do wspólnych ćwiczeń. Spotkanie uświetni koncert Ani Wyszkoni.

Kampania realizowana jest w ramach projektu „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz budżetu państwa.

1 (1)

1 (2)

1 (3)

1 (4)

1 (5)

1 (8)

 


na górę