Profilaktyka hakiem na raka - Powiatowe Obchody Zdrowia Piersi

13.11.2017

Październik to Miesiąc Świadomości i Profilaktyki Raka Piersi. Jak pokazują badania, w  XXI  wieku rak piersi nadal pozostaje najczęściej rozpoznawanym nowotworem u kobiet, jednak sam rak to jeszcze nie wyrok. Specjaliści są jednomyślni: wczesne  wykrycie raka  piersi daje ponad 90 procent szans na wyleczenie. Ważna jest w tym przypadku świadomość, że ta choroba dotyka również młodych ludzi. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążeczka, przypinana na całym świecie przez chcących zamanifestować swoje poparcie dla tej wartościowej idei. Tak się dzieje również w powiecie pilskim, właśnie za sprawą powiatowych obchodów Dnia Zdrowia Piersi oraz Marszu Zdrowia, które patronatem objął starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Pierwsza część piątkowej akcji odbyła się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile. Okolicznościowy program z tej okazji przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile. W trakcie spotkania podsumowano również konkurs plastyczny dla młodzieży ze szkół średnich, któremu przyświecało hasło: ,,Pamiętaj o profilaktyce – chroń siebie i najbliższych”. Konkurs wygrała Agnieszka Korzeniowska (ZSP nr 2 w Pile), która otrzymała nagrodę Starosty Pilskiego. Drugą lokatę zajęła Karolina Skibińska (ZSP nr 3 w Pile), a trzecią Milena Michałek (ZSP nr 2 w Pile). Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Ruta (CKZiU w Wyrzysku) i Sylwia Dmochowska (ZSP nr 2 w Pile).

Po spotkaniu odbył się Marsz Zdrowia, który rozpoczął się przy ulicy Okrzei, a zakończył na deptaku.