BĘDZIE NOWA KARETKA DLA SZPITALA W PILE

13.08.2018
Kolejna ważna inwestycja w pilski szpital, z korzyścią dla pacjentów. Kilka tygodni temu Powiat Pilski złożył wniosek o 1,6 mln zł dotacji na zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii i neurologii, teraz sięgnie po 250 tysięcy złotych na zakup nowej karetki! Nowoczesny ambulans jest potrzebny, bo transport do szpitala musi być niezawodny, bezpieczny i szybki. A karetki szybko się zużywają.

Władze Powiatu Pilskiego wykorzystują każdą szansę, by podnieść jakość leczenia mieszkańców. Właśnie nadarzyła się okazja otrzymania ogromnego dofinansowania od Wojewody Wielkopolskiego, w wysokości 80 procent na zakup nowego ambulansu. Wartość tej inwestycji to ponad 312 tysięcy złotych. Aby zakup stał się faktem Powiat musi dołożyć jedynie 62 500 zł (20 procent z całej kwoty).
Aby zabezpieczyć „wkład własny” trzeba było dokonać zmian w tegorocznym budżecie. W środę, 8 sierpnia, zwołano więc sesję nadzwyczajną. Zdecydowana większość radnych (poza przedstawicielami Platformy Obywatelskiej, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, choć byli na sesji) poparła propozycję Zarządu Powiatu w Pile i zdecydowała o zabezpieczeniu środków na zakup karetki. 
- Obecnie pilski szpital dysponuje trzema zespołami ratowniczymi, funkcjonującymi w ramach oddziału ratunkowego, jednym specjalistycznym i dwoma podstawowymi. Samochody jednak szybko się zużywają, a z każdym rokiem pokonują coraz więcej kilometrów. Jeżdżą nie tylko na terenie powiatu pilskiego, bywa, że także do wypadków, do których odchodzi na drogach krajowych także poza jego granicami i przywożą pacjentów do szpitala w Pile. A transport do szpitala musi być niezawodny tłumaczy Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.
Tylko w ubiegłym roku trzy karetki przejechały łącznie ponad 124 tysiące kilometrów. Najstarsza jest z 2011 roku i na liczniku ma już ponad 198 tysięcy km. Ambulanse są więc mocno eksploatowane, gdyż szpital w Pile obsługuje duży region.  

Warto przypomnieć, że 19 lipca, kiedy pojawiła się okazja zdobycia 1,6 mln zł dotacji na zakup sprzętu i wyposażenia dwóch oddziałów szpitala - intensywnej terapii i neurologii - również zwołano sesję nadzwyczajną. Powiat Pilski musiał zabezpieczyć wkład własny w wysokości niespełna 400 tysięcy złotych. Na wniosek Zarządu radni również dokonali zmian w budżecie, a wniosek o dotację został złożony.

Zatem tylko w ciągu miesiąca Powiat Pilski sięgnął po środki na kolejne inwestycje w szpitalu, których łączna wartość przekroczy 2 mln 300 tysięcy złotych, przy tym dokładając jedynie około 460 tysięcy z własnego budżetu. A korzyści dla pacjentów będą ogromne.