Powiat zdobył 354 tys. zł na budowę ośrodka dla ludzi z autyzmem

14.06.2018
Dobra wiadomość dla osób z zaburzeniami psychicznymi, cierpiących na autyzm i ich bliskich. Powiat Pilski zdobył dotację w wysokości ponad 353 tysięcy złotych na budowę oddziału  Środowiskowego Domu Pomocy Caritas w Pile, który powstanie na terenie parafii w Motylewie na ul. Orlej 29. Docelowo będzie się tam rehabilitować 15 osób.
Inwestycja warta ponad 350 tysięcy złotych zostanie zrealizowana w ramach programu „Rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w 2018."
4 czerwca umowę podpisali: Eligiusz Komarowski, starosta pilski i Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski. Kwota dotacji wynosi dokładnie 353 591 złotych.  

- W powiecie pilskim do tej pory nie ma żadnej placówki, która prowadziłaby opiekę dzienną dla osób z tego typu zaburzeniami, jak autyzm. To będzie nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny prowadzony przez Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas przy ul. Kossaka w Pile. Tu pracują dobrzy fachowcy, którzy mają duże doświadczenie w opiece i rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Obecnie do  Środowiskowego Domu Samopomocy prowadzonego przez Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas znajdującego się przy ul Kossaka uczęszcza 35 osób, ale z innego rodzaju zaburzeniami niż autyzm.
- Takiego oddziału nam bardzo brakowało – przyznała Iwona Thiel kierownik WTZ przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritasprzy ul. Kossaka w Pile. – Oddział w Motylewie będzie ośrodkiem dziennym, otwartym 5 dni w tygodniu, a dostępny dla podopiecznych i ich bliskich przez 8 godzin codziennie – dodała.

W ramach projektu na oddział dla osób z autyzmem zostaną zaadaptowane pomieszczenia budynku plebani parafii  w Motylewie pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Koszt tego zadania to 318 591 zł. Budynek jest już gotowy, podobnie projekt adaptacji pomieszczeń. Powstaną w nim:
- sala rehabilitacyjna – tu odbywać się będą ćwiczenia poprawiające sprawność fizyczną i integrację
- pracownia gospodarstwa domowego – tu podopieczni będą się uczyć codziennych prac domowych, by mogli sami lepiej funkcjonować
- pracownia komputerowa z elementami wyposażenia do zajęć plastycznych i rękodzielniczych
- kącik sanitarny i socjalny

 Na wyposażenie pomieszczeń zaplanowano 35 tys. zł.   
- Dzięki działalności nowego oddziału Środowiskowego Domu Samopomocy w Motylewie osoby cierpiące na zaburzenia ze spectrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi znajdą wsparcie i pomoc, a także będą mogły rozwijać swoje kompetencje zawodowe i społeczne. Będą tam miały zapewnioną pomoc terapeutyczną, psychologiczną i psychiatryczną. Profesjonalna rehabilitacja przy wsparciu bliskich z pewnością pomoże im lepiej funkcjonować w codziennym życiu – powiedział Michał Hoga, psycholog z Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas przy ul.  Kossaka w Pile.   
 

             
Przykładowe zajęcia w pracowniach:
Gospodarstwa domowego i zaradności życiowej:
  - przygotowywania posiłków,  pranie, prasowanie, mycie naczyń, kształtowanie umiejętności obycia codziennego, gospodarowanie zasobami finansowymi, opłacanie rachunków,
 – nauka dekorowania wnętrz mieszkalnych i umiejętności wykonywania przedmiotów
    artystycznych zdobiących dom,
 – nauka obsługiwania sprzętu: radia, dvd, telewizora,
 – nauka rozróżniania i hodowania roślin doniczkowych i ogrodowych.

Komputerowo-rękodzielnicza:
- obsługa komputera, Internetu, drukarki, skanera, dyktafonu,
– obsługa sprzętu fotograficznego,
– poznanie właściwości różnych materiałów (np. papier, skóra, glina, etc.) wykonywanie różnego rodzaju prac plastycznych.

Rehabilitacyjna:
- rehabilitacja indywidualna ukierunkowana na potrzeby danej osoby,
- zajęcia grupowe na sali gimnastycznej z fizjoterapeutą,
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
- masaż klasyczny,
- zajęcia taneczne (salsa),
- codzienna poranna gimnastyka,
- zajęcia sportowe w mini – siłowni,
- gra w ping-ponga.